top of page

„PÉLDAKÉPEINK, AKIK TÖBB MINT FÉL ÉVSZÁZADON ÁT ALAKÍTOTTÁK A VILÁG HAJDIVATJÁT"

Sorozatunk a munkásságukról.

Trevor Sorbie

„Oda jutottam, ahova akartam – és hiába volt az út göröngyös –, de semmit sem változtatnék rajta”

TREVOR SORBIE munkásságát elismeri az egész fodrászipar világszerte.

Az 50 éven átívelő munkássága alatt a neve eggyé vált a professzionális hajvágással. Trevor Sorbie-hoz köthetőek olyan technikáknak a megteremtése, amik befolyásolták a modern hajdivatot. A ’scrunch’ szárítással, az „ék” hajformával, és a „chop” (~vágás, hasogatás) hajformával teljesen átalakította a nők haját a 80-as években.

KEZDETEK

1949. Március 13-án született Skóciában, ahol édesapja, és már nagyapja is borbélyként dolgozott. Trevor egész pályafutása alatt büszkén képviselte skót gyökereit.

Trevor 11 évesen a családjával délre költözött, hogy Ilford városában, Anglia keleti

részén alapítsanak otthont. Szüleinek nem volt ez ismeretlen környék, mert

Uxbridge-ben esküdtek meg 1945-ben.

Sorbie 15 évesen otthagyta az iskolát, és apja és nagyapja nyomdokaiba lépett, és belépett a borbély szakmába. Öt évet töltött apja 2 székes fodrászatában Essexben, míg ő tizedesként szolgált a hadseregben. Majd pedig beiratkozott a Richard Henry Fodrásziskola tanfolyamára.

 

KARIER ÉPÍTÉS-DÍJAK

Trevor 1969-ben, 20 évesen megnyitotta saját borbély szalonját Edmontonban, London Északi részén.

1972-ben Vidal Sassoon hair-stylistja lett, egy évre rá 23 évesen pedig Művészeti igazgató.

Ezek után John Friedánál dolgozott fodrászként.

Sorbie első szalonja 1979-ben nyitotta meg kapuit a londoni Covent Garden szívében.

1985-ben ő lett ”Az év angolszász fodrásza” később ezt a díjat még háromszor nyerte el.

2001-ben elnyerte a nemzetközi Év Fodrásza Díjat.

2019-ben lett 40 éve, hogy Trevor Sorbie megnyitotta az első szalonját. Ebben a 40 évben Trevor megnyitott még 6 szalont az Egyesült Királyságon belül, 1-t Dubaiban, és 1-et Kínában.

MÁRKA ÉPÍTÉS

1986-ban megjelent a saját hajápoló márkája TREVOR SORBIE hair care products

Sorbie több olyan hajápoló termékeket tervezett, amik úgy lettek fejlesztve, hogy figyelembe vette a szalonja vendégeinek a visszajelzéseit.

MEGJELENÉSEK

Sikereket egymásra halmozva teltek az évei. Sorbie rengeteg televíziós programban megjelent, köztük több dokumentumfilmben is. A filmekben mindig saját magát játssza, vagy mint fodrász jelenik meg, vagy mint vendég. Trevor szintén megjelent divatmagazinokban is, többek között Harper’s Bazaar, Grazia, Prima, Your Hair, Woman & Home, Now Magazine, More Magazine, és a Look Magazine. Trevor Sorbie állandóan keresett fodrász, ő az egyetlen olyan fodrász, aki annyira ismert, hogy a hivatásáról kérdés volt a brit Legyen Ön is Milliomos és Leggyengébb Láncszem kvízműsorokban.

2019 Februárjában interjút készített vele a BBC ‘Desert Island Discs’ programja, ami nagy népszerűségnek örvend az Egyesült Királyságban. A rádióműsorban nagyon őszintén beszél az életéről és karrierjéről, ez az interjú a 70-ik szülinapja után nem sokkal készült. Az interjú itt meghallgatható angol nyelven:

https://www.bbc.co.uk/programmes/m0002ybm

 

MISSZIÓ- Karitatív munka

2006-ban Sorbie elkezdte jótékony munkásságát: „Az én új hajam” néven (eredeti nevén: „My new hair”) A jótékonysági szervezetet azután indította el, hogy sógornője kérte a segítségét kemoterápiás kezelése előtt. „Megkért, hogy hozzak neki egy parókát, mert ki fog hullani az összes haja. Vettem neki egyet, de nagyon úgy nézett ki, mint egy paróka, ezért nekiláttam, hogy természetesebb legyen. Amikor felvette, sírva fakadt. Örömkönnyek voltak. Nagy hatással volt rám, az egész fodrászkarrierem jobbra fordult ezen a ponton.

Miután Trevor belekezdett a „Az én új hajam” programba, feladta a szalon munkát, és teljes munkaidőben erre a projektre koncentrált. Sorbie felkereste a projektjével a miniszterelnökséget is, ki szerette volna harcolni, hogy az országos egészségügy jobb paróka szolgáltatást nyújtson a betegek számára. A program keretein belül megtanítja a fodrászokat parókák élethű vágására, ezzel segítve azokat, akik elvesztették a saját hajukat kemoterápiás kezelésük során. A cél hosszú távon az, hogy legyenek olyan szalonok világszerte, ahol „Az én új hajam” sztenderdjei alapján vágnak a fodrászok azonos szinten parókákat. Szemináriumokon sajátíthatják el ezt a magas szintű tudást a fodrászok egy befizetett díj ellenében a jótékony szervezet számára.

2018 decemberében, Trevor megnyitott egy szobát az otthonából, ahol ingyenes paróka személyre szabást vállal “Az én új hajam” keretein belül. Ezt a szolgáltatást mindenki igénybe veheti, aki egészségügyi probléma miatt vesztette el a haját. Ennek az úttörő mozgalomnak a keretein belül 835 független szalont, és 960 fodrászt támogatnak, és tanítottak be az Egyesült Királyságban és Írországban, hogy magas szinten tudják személyre szabni a parókákat is.

ELISMERÉSEK

2004-ben a Királynő kitüntette kiemelkedő munkásságáért.

2017-ben díszdoktori címet kapott a Nyugat-Skóciai Egyetemtől (UWS) kiemelkedő jótékony munkásságáért. Külön jól esett neki, hogy a szülővárosában található egyetem ismerte el.

 

TALÁLMÁNYOK

Trevor Sorbie leghíresebb hajformái, saját leírásaival:

WEDGE.jpg

THE WEDGE, 1974 (“Az ék”)

“A 70-es évek végére Londoni divatvilág felrobbant, Sassoon forradalmasította a női hajvágást a bob újra feltalálásával, ami előtt a Bouffant hajak, vagy magas kontyok voltak a gyakori viseletek. A lapos sima hajak egészen új kezdetet jeleztek. Csatlakoztam Sassoon-hoz, és a nagy áttörés akkor jött amikor létrehoztam ‘Az ék’ hajformát. Ez volt az első kétoldalas fodrász fotó ami megjelent a Vogue magazinban. A saját munkámat kinyomtatva látni nagyon inspiráló volt. Ez a hajforma elkapta a kor szellemét, és világszerte pompázott

éjszakai klubokban. Ekkor megértettem az újítás erejét. Ha ezt egyszer el tudtam érni, akkor biztos voltam benne hogy újra el tudom..”

THESCRUNCH.jpg

THE SCRUNCH, 1979

“Ebben az időszakban, hairstylist voltam a John Frieda szalonban, az ő ekkori

hajformázási tecnikája a pödréssel való kézi-szárítás (kefe nélk.) volt. Jó technika volt, de órákba telt befejezni. 

Egyik nap kifejezetten elfoglalt voltam, három vendég várt rám, emiatt nagy volt

rajtam nyomás. A következő vendégemnek vastagszálú, vörös, hullámos haja volt, egyértelműen azt szerette volna, hogy pödréssel legyen szárítva. A sok várakozó vendég miatt megkérdeztem, hogy felgyorsíthatom-e a folyamatot hővel. Rájöttem, hogy ha egy tenyérnyi hajat összenyomok a kezemben és felmelegítem, utána pedig hagyom kihűlni akkor képes vagyok volument létrehozni. Realizáltam, hogy akaratlanul létrehoztam egy új hajszárítási metódust. Kísérleteztem a technikával mindenféle hajon minden hosszúságban. Minden alkalommal, még a legvékonyabb szálú hajon is remek eredményt értem el, olyan volument és textúrát hoztam létre, amit előtte sose láttam. Ekkor, talán a legjobb találmányom, a scruch szárítás, megszületett…”

THEWOLFMAN.jpg

THE WOLFMAN, 1980 (A farkas ember)

A punk beütött a világban, Sorbie-t pedig teljesen elvarázsolta.

“A punk a fiataloknak egy olyan generációja volt, akik az akkori társadalmi berendezkedés ellen voltak. A hajuk agresszív kinyilvánítása volt az érzelmeiknek. A fiatalság dicső ünneplése volt, és ez azért inspirált engem mert mindennek az ellentéte volt, ami ebben az időben történt. Inspirációkat gyűjtöttem az utcán, majd ugyanazt megfordítottam. Ahelyett, hogy a hajat engedtem volna lelapulni, felállítottam. A tompa vágások helyett borotvát használtam, hogy textúrát adjak a hajnak. Ahelyett, hogy az egész hajat befestettem volna, csak a végét festettem. Kísérleteztem, majd ezeket a technikákat kombinálva létrehoztam a ‘Farkas ember’-t amit bemutattam A Világ Fodrász Kiállító Show-n a Royal Albert Hall-ban Londonban. „..Az elkészült hajról kitettem a képeket a fodrász szalonom kirakatába, az elhaladó emberek majdnem mind azt gondolták: „ Na ide nem megyek be hajvágásért”” Sorbie stílusa azonban vonzotta a korabeli radikális zenészeket, „olyan emberek jöttek hozzám, mint Siouxsie and the Banshees, Adam Ant és Annie Lennox… Olyanok jöttek hozzám, akik szerették a kreativitást”.

TheChop.jpg

THE CHOP

„A haj tökéletes vágása helyett, úgy döntöttem, hogy a hajat véletlenszerűen különböző hosszúságokban vágom, ettől én váltam az első olyan fodrásszá, aki létre hozta a textúrált megjelenést.”

RED_PIC.jpg

​THE RED PIC (A piros kép)

„Ezt a legelső showmra készítettem Svájban, azt kérték, hogy hat modellt mutassak be, de a show végén a modellek parókákat vettek fel, amiket a bemutató elött levágtam és megformáztam. A 12 hajforma annyira meglepte és lenyűgözte a közönséget, hogy állva tapsoltak.”

WAVE.jpg

THE WAVE (A hullám)

„Ezzel a megjelenéssel a határokat szerettem volna feszegetni, kombinálni az újat a régivel. Tompa bobot vágtam (ami a mai modern bob lenne) amiből egy hullámot alkottam, az 1930-as évekre jellemző módon.”

HIRESSÉGEK

Vendégei között mondhat sok hírességet köztük: Grace Jones, The Beach Boys és Helen Mirren. A sikerei ellenére, végig nagyon szerény maradt, pedig korát megelőzve teljesített, és megnyerte az összes díjat a választott hivatásában.

MÁS SZTÁRFODRÁSZOK MONDTÁK RÓLA

VIDAL SASSOON:

“Trevor Sorbie ragyogó karrierjét úgy lehet a legjobban leírni: ha kombinálod egy művész kreatív gondolkodását kiemelkedő technikiai tudással. Trevor Sorbie ezzel felhelyezte az angolszász hajvágást a világtérképre, és több ezer fodrásznak lett a példaképe.”

CHARLES WORTHINGTON:

“Az élet minden területén

időnként felbukkan valaki, aki változást hoz, aki nyomot hagy, és valójában

megváltoztatja az egész iparágat, a mi szakmánkban ez az egyén Trevor Sorbie”

A LEGHÍRESEBB TANÍTVÁNYOK

Az iparág legkeresettebb stylistjait mentorálta, köztük Eugene Souleimant és Angelo Seminarát. Ezért nem meglepő, hogy Sorbie-t az iparág széles körben a „fodrászat keresztapjaként” tekinti.

EUGENE SOULEIMAN

„Dolgoztam fodrászként és borbélyként ötcsillagos szállodákban, köztük a Waldorfban és a londoni Grosvenor House-ban, a tulajdonos azt mondta, menjek el valaki olyanhoz dolgozni, mint Trevor Sorbie. Így hát megtettem. Mindent Trevortól tanultam. Trevor egy igazi zseni, neki hála bármilyen kihívást meg tudok oldani.”

ANGELO SZEMINARA

Trevor Sorbie egyik legismertebb tanítványa akiről a „a fodrászat keresztapa” így nyilatkozott: „Néha időnként jön valaki, aki megváltoztatja a napirendet”

TANÁCS A JÖVŐ NEMZEDÉKÉNEK

Sorbie őszintén beismeri, hogy az élete sikeres fodrászként nem mindig volt könnyű. A mélypontján a depresszióval való küzdelme a kórházba kerüléséhez vezetett. „Mindenki azt gondolja, hogy a csúcshoz vezető út sima út – mondja –, de szeretném, ha az emberek megértenék, vannak zökkenők a sikerhez vezető úton.

Sorbie öt díjnyertes szalon, két fodrászakadémia és egy világméretű termékcsalád elérése után is hangsúlyozza, hogy az a legfontosabb tanács, amit adhat, hogy maradjon az ember alázatos a hivatásával szemben. Trevor még mindig az idejének nagy részét a szalon padlóján tölti a londoni Floral Street szalonjában. „Továbbra is felseprem a padlót a szalonban, hajat mosok, kávét főzök, és segítek a vendégeknek felvenni a kabátjukat. Meg akarom mutatni a fiataloknak, hogy ha én meg tudom csinálni, akkor ők is meg tudják csinálni. Próbálok példát mutatni.”

bottom of page